Terapeutické techniky

 

Odborná rehabilitační masáž

    Masáž provádím po krátkém rozhovoru s klientem a orientačním kinesiologickém vyšetření. Tato terapeutická masáž je kombinací měkkých technik, mobilizací,prací s fasciemi, trakce,tlakového uvolňování spoušťových bodů, postizometrickou relaxaci. Využívám při ní suché teplo. Masáž výrazně napomáhá ke zmírnění zvýšeného svalového napětí, odstraňuje reflexní, většinou bolestivé změny ve svalech. Prokrví danou oblast, tím se urychlí metabolismus a organismus se snadněji zbaví škodlivých látek. 

    Dle délky času, po kterou se Vám můžu věnovat, dle Vašeho aktuálního zdravotního stavu, ale i s přihlédnutím K Vašemu přání, se  při této terapeutické masáži  věnuji nejen oblasti zad a šíje, ale i oblastem na horních a dolních končetinách. Smyslem odborné rehabilitační masáže je má snaha odstranit anebo zmírnit Vaše obtíže, bolest či pocit diskomfortu.

 

Ruční lymfatická masáž

    Ruční lymfatická masáž je speciální hmatová technika, zaměřená na lymfatický systém kůže a podkoží tzv. povrchový mízní systém. Posiluje vstřebávací a transportní funkci mízního systému tím, že podporuje lymfomotoriku, kontrakční schopnosti lymfatických cév a vnitřních pulzních mechanismů lymfatického systému. Jde o zcela odlišnou techniku oproti klasické masáži. Klasická masáž  řeší jinou problematiku a je zaměřena na ovlivnění hlouběji uložených struktur (svalů, šlach a fascií), působí se větší silou a zvyšuje se prokrvení.

    Učinek manuální lymfodrenáže je zcela limitován odbornou kvalitou toho, kdo ji provádí. Tato technika je náročná na metodiku i hmatovou techniku a vyžaduje specialistu s delším školením i praxí. Tato podmínka je bohužel při současné přemíře nabídek této komerčně zajímavé služby málokdy splněna. Kurs terapie lymfedému pro fyzioterapeuty jsem absolvovala při NCO NZO. Jeho součástí, kromě absolvování 80 hodin výuky pod vedením Mudr. Dagmar Bednaříkové, bylo též absolvování praxe na oddělení rehabilitace fyzikální medicíny v Masarykově onkologickém ústavu. Po závěrečné zkoušce jsem obdržela certifikát - viz. Vždy doporučuji hmatovou techniku, pořadí provádění hmatů a dobu jejich trvání. Mohu ošetřovat i pacientky se vzniklým sekundárním lymfatickým otokem po onkologickém onemocnění. Vždy ale po pacientce požaduji lékařskou zprávu o tom že je v tzv. remisi.

 

Léčba metodou L. Mojžíšové

    Jedná se o metodu, která léčí funkční ženskou sterilitu, tzn., že pomáhá ženám otěhotnět přirozeným způsobem. Dají se jí však ovlivnit a zmírnit i vertebrogenní potíže, bolestivá kostrč,bolestivá menstruace a pohlavní styk, močová inkontience aj. Metoda se skládá z mobilizačních technik, uvolňuje se při ní per rectum svalstvo pánevního dna a klientka se naučí sestavu 12 cviků, které v rámci autoterapie denně cvičí. Cvičení jsou uvolňovací, protahovací, posilovací a mají i mobilizační účinek. Tuto terapii mohou provádět jen fyzioterapeuté s certifikátem viz.

 

Baňkování

    Jedná se o starověkou čínskou metodu, o které se říká: „ Kde je bolest – nahromadění škodlivých látek, tak tam se má přiložit baňka.“
Přikládáním anebo i aktivním pohybem baňky po těle, se díky vyvíjejícímu podtlaku docílí prokrvení postižené oblasti, odplavení toxinů, přísunu kyslíku a živin. Reflexní cestou se působí i na vzdálené vnitřní orgány. Dochází k podpoře jejich činnosti. Je aktivován i lymfatický a imunitní systém. Učinek léčby je široký. Doporučuji absolvovat 1x za 4 týdny při vertebrogenních, ale i revmatických onemocněních. Baňkování je ale i vhodné při onemocnění vnitřních orgánů a to při nemocech žaludku, střev (dobrý efekt je při chronické zácpě). Dále se pak doporučuje baňkovat při nemocech jater a ledvin. Já osobně mám s baňkováním velmi dobrou zkušenost a z tohoto důvodu tuto proceduru nabízím. Nebojte se tuto techniku vyzkoušet, budete se po ní cítit velmi osvěženě a svému tělu pomůžete. K proceduře patří nabídnutí teplého čaje a poučení o pitném režimu. 

 

Ošetření spoušťových bodů tzv. trigger points

    Spoušťové body jsou velice bolestivá místa hmatatelná jako hrudky v napjatých svalech. Příčin vzniku je několik a většinou se doplňují. Někdy je možné příčinu jasně určit - zranění, nehoda, pád, chronické přetěžování, svalová disbalance. Přenesená bolest je typickým symptomem spoušťových bodů. Některé příklady přenesené bolesti jsou migrény, bolesti dutin, čelistí, uší, krku, píchání v bocích při běhu, bolavé nohy, chodidla, apod.
Ztuhlost a bolest v kloubech jako zápěstí, lokty, ramena, kolena a kyčle často nebývá nic jiného než přenesená bolest ze spoušťových bodů přiléhajících svalů. Terapie se musí zaměřit přímo na spoušťový bod. Nejjednodušší a nejbezpečnější metoda je hloubková masáž a při ní najít ten správný bod. Vyvíjí se na něj takový tlak, aby se bolestivost na stupnici 1-10 pohybovala kolem 7. Zpočátku to není moc příjemné, ale po velmi krátké době nastává úleva.
Tato masáž se doporučuje všem, kdo si stěžuje na bolesti hlavy, zad, kloubů a další bolesti, které se týkají pohybové soustavy.

 

Breussova masáž

    Breussova masáž je jemná energeticko-manuální masáž. Dochází při ní k oddalování obratlů od sebe a tím se uvolňuje prostor pro meziobratlové ploténky. Přitom se ulevuje od bolestí, které mohou vznikat právě tlakem na nervové struktury. K masáži se používá za studena lisovaný olivový olej s třezalkou. Po jemné masáži, která je velmi příjemná se přikládá na oblast páteře hedvábný papír a postupným přikládáním rukou terapeuta na páteř dochází k magnetizování. Toto umožní, že třezalkový olej proniká hlouběji do oblasti páteře a tím dochází k regeneraci plotének. Budete se cítit odpočatí a znovu nabiti energií.

 

Thajskojogínská masáž 

 

 

SM systém

    SM-systém (stabilizace, mobilizace páteře) Mudr. Smíška je cesta, jak aktivním cvičením můžete odstranit bolesti zad a šíje, deformity páteře a přetěžování velkých kloubů. Pro mnohé může být SM-systém cestou z ordinace lékaře zpět k aktivnímu životu a ke sportu. Cvičení se skládá ze 12 základních cviků. Cvičí se speciálním elastickým lanem, které Vás naučí správně zapojovat svaly do spirálních řetězců. Cvičení je vhodné jako kompenzace sedavého zaměstnání, civilizačních onemocnění a jako prevence či léčba bolestí zad. Více informací na www.smsystem.eu .